Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza dla prof. Jerzego Buzka
Na Politechnice Rzeszowskiej trwa IX Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. W wydarzeniu bierze udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele firm z sektora energetycznego, politycy i samorządowcy, naukowcy i eksperci. Organizatorami są Instytut Polityki Energetycznej oraz Politechnika Rzeszowska.
Wręczenie nagrody
Konferencja rozpoczęła się od wręczenia Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne. W tym roku jej laureatem został prof. Jerzy Buzek, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE. Kapituła doceniła jego wkład w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nagrodę wręczyli prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej i przewodniczący kapituły nagrody, w towarzystwie prorektora ds. rozwoju i współpracy prof. Jarosława Sępa i dr. hab. Mariusza Ruszla, prof. PRz i prezesa Instytutu Polityki Energetycznej.
Prof. Jerzy Buzek
Profesor Jerzy Buzek to naukowiec zajmujący się ochroną środowiska i jeden z najbardziej doświadczonych polskich polityków. W Parlamencie Europejskim pracował m.in. jako poseł –sprawozdawca przy takich projektach, jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, bezpieczeństwo dostaw gazu (rozporządzenie SoS), dyrektywa gazowa czy rozporządzenie dot. unijnego rynku wodoru, gazu ziemnego i gazów odnawialnych w ramach prac nad Pakietem Fit for 55. Był też głównym negocjatorem z ramienia Parlamentu Europejskiego w sprawie rozporządzenia o magazynach gazu.
Dziękując za wyróżnienie, prof. J. Buzek podkreślił, że patron nagrody Ignacy Łukasiewicz zrewolucjonizował pojęcie energetyki i pokazał, że energia jest dobrem, o które trzeba dbać. „Jestem wzruszony nagrodą ze względu na jej patrona Ignacego Łukasiewicza, który zbudował firmę, która miała zarabiać i zarabiała”. Następnie dodał, że polskie starania o bezpieczeństwo energetyczne zmieniły postrzeganie tej kwestii w całej Unii Europejskiej. Zdaniem premiera samorządy w Polsce na szczeblu gminnym powinny uzyskać samowystarczalność energetyczną. „To jest możliwe, farmy wiatrowe, fotowoltaika, również magazyny energii, wykorzystywanie energii na bieżąco, oczywiście wodór, tworzenie całych systemów zaopatrzenia w wodór. To jest wyzwanie przyszłości” – mówił.
Zwrócił też uwagę na miejsce przyznania nagrody zarówno na Politechnikę Rzeszowską, liczącą się uczelnię w skali kraju, jak i na Rzeszów, który określił mianem „Miasto Bohater”, zasłużone w niesieniu pomocy dla walczącej Ukrainy oraz uchodźców wojennych. „Na sali widzę ludzi, którzy walczą o bezpieczeństwo energetyczne od lat. Nasze działania rewolucjonizują Unie Europejską. Ta statuetka ma dla mnie ogromne znaczenie”– powiedział.
Laureaci
W poprzednich latach nagrodę otrzymali prezes Ukrenerho Wołodymyr Kudrycki i prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Tomasz Sikorski minister energii Republiki Litewskiej Dainius Kreivys, prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień, prezes PGNiG Piotr Woźniak; amerykański polityk, urzędnik państwowy i menedżer Theodor J. Garrish; prezes ML System Dawid Cycoń, były minister klimatu i środowiska dr Michał Kurtyka; minister energii i klimatu Królestwa Danii Lars Chr. Lilleholt czy minister i pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski.