Troje badaczy uzyskało stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnych młodych naukowców

Troje badaczy z Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Małgorzata Kida, prof. PRz z Katedry Inżynierii i Chemii Środowiska na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, dr hab. inż. Maksymilian Mądziel, prof. PRz z Katedry Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, dr inż. Krzysztof Wieczerzak Katedry Nauki o Materiałach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, uzyskało stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Laureaci będą otrzymywać stypendium przez trzy lata.
Stypendia MNiSW
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nagradza młodych naukowców, którzy prowadzą innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości i posiadają imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1711 wniosków o przyznanie stypendium, natomiast laureatami stypendium zostało 228 osób, którzy zostali wyłonieni przez ekspertów zespołu doradczego. W tym gronie znalazło się troje naukowców z naszej uczelni.
Stypendyści
Obszarem zainteresowań naukowych dr hab. inż. Małgorzaty Kidy, prof. PRz są zagadnienia związane z obecnością trudnorozkładalnych zanieczyszczeń w środowisku wodnym oraz poszukiwaniem skutecznych metod ich usuwania. Jej badania koncentrują się na ograniczaniu negatywnego wpływu substancji chemicznych na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemów wodnych i zdrowia człowieka. W prowadzonych badaniach zajmuje się również analizą procesów degradacji mikroplastików zarówno w kontekście ich trwałości, jak i emisji szkodliwych produktów rozpadu, takich jak plastyfikatory czy gazy cieplarniane.
Zainteresowania naukowe dr. hab. inż. Maksymiliana Mądziela, prof. PRz obejmują zagadnienia modelowania emisji spalin oraz analizy zużycia energii przez pojazdy hybrydowe i elektryczne w kontekście minimalizacji wpływu transportu na środowisko. Obszary te obejmują zarówno pomiary rzeczywistych parametrów eksploatacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnego oprzyrządowania, jak i badania symulacyjne wspierające tworzenie modeli opartych na idei zrównoważonego transportu drogowego.
Dr inż. Krzysztof Wieczerzak zajmuje się przyspieszonym odkrywaniem i projektowaniem zaawansowanych stopów metalicznych oraz powłok funkcjonalnych. W swojej pracy wykorzystuje metody wysokowydajnej nauki o materiałach, łącząc nowoczesne techniki kombinatorycznej syntezy i zautomatyzowanej charakteryzacji z algorytmami sztucznej inteligencji oraz zaawansowanym modelowaniem (m.in. DFT i CALPHAD). Dzięki temu możliwe jest szybkie identyfikowanie materiałów o wyjątkowych właściwościach – takich jak żarowytrzymałe i żaroodporne stopy do pracy w ekstremalnych warunkach, powłoki ochronne odporne na zużycie tribologiczne czy materiały antybakteryjne. Celem jego badań jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań materiałowych, które znajdują zastosowanie w nowoczesnych technologiach i realnie wpływają na poprawę jakości życia.